Akcje defensywne w walce

Moderator: Aniołowie

ODPOWIEDZ
Strażnik
Strażnik
 

Posty: 0
Rejestracja: 23 wrz 2016, o 12:47
ID: 0
Rasa: Cz³owiek

Akcje defensywne w walce

Post autor: Strażnik »

Temat dotyczy defensywnych zachowań w trakcie walki. Obecnie do wyboru mamy unik i kontrę. Proponuję - i wiąże się to częściowo z innymi propozycjami, które ostatnio pojawiły się na forum - nowe podejście do tego aspektu.

Unik nadal jest podstawowym ruchem. Jeśli pojawią się różne rodzaje broni, to sugerowałbym, aby czary podstawowe, odpowiadające broni białej (atak kontaktowy, np jakiś >>Mroźny dotyk<<) i dystansowej (np zwykła >>Kula ognia<<) również dawały się uniknąć. Czary, które omijałyby unik (np >>Magiczna strzała<<), powinny mieć specjalny status.

Drugim możliwym ruchem pozostaje riposta. Po pierwsze zmodyfikowałbym ją jednak tak, by jej działanie wyglądało tak:
1. gracz A atakuje,
2. gracz B ma zamiar zripostować,
3. robimy przeciwstawny test umiejętności i zwinności jak dla uniku z dodatnimi modyfikatorami dla gracza A,
4. jeśli test z punktu 3 wygrywa gracz B, to mamy sukces kontrataku - gracz B zadaje obrażenia graczowi A kosztem 1 PR,
5. jeśli test z punktu 3 wygrywa gracz A, to ponawiamy test,
6. jeśli test z punktu 5 wygrywa gracz B, to unika on ciosu,
7. jeśli test z punktu 5 wygrywa gracz A, to robimy trzeci test,
8. jeśli test z punktu 7 wygrywa gracz B, to mamy zwykłe trafienie - gracz A zadaje obrażenia graczowi B,
9. jeśli test z punktu 7 wygrywa gracz A, to mamy pechową kontrę - gracz A zadaje podwójne obrażenia graczowi B.
Ponadto, jeśli wprowadzone by zostały bronie dystansowe, to kontra działałaby tylko przeciwko broni białej i tylko wykonywana bronią białą. W wypadku wprowadzenia możliwości trzymania wielu lżejszych broni w rękach - do siły kontrataku bralibyśmy wszystką broń białą i bralibyśmy 1 PR za każdą sztukę. W wypadku, gdy ktoś z ustawieniem kontry w taktyce trafiałby na atak dystansowy - wykonywałby unik. W wypadku braku broni białej w ręku kontrującego - liczyłby się bonus jak za atak pięścią.

Nowe propozycje, to:
1. Parowanie - możliwe również bez wprowadzania innych modyfikacji. Przy parowaniu znów robimy dwa testy - jeden preferujący (przez pozytywny modyfikator) atakującego, na unik. W wypadku braku uniku - testujemy próbę parowania. W wypadku sukcesu bonus broni z ręki dodaje się do bonusu uzbrojenia obronnego na potrzebę tego ciosu. Parowanie mogłoby też bronić przed atakiem magicznym - wówczas początkowa próba uniku automatycznie kończy się porażką.
W wypadku wielu broni - sumujemy bonusy. Jeśli wprowadzimy broń dystansową - parowanie powinno chronić tylko przed bronią białą i czarami nie-dystansowymi. Jeśli atakujący wali z dystansu, to broniący się próbuje zamiast tego wykonać zwykły unik.

2. Zasłona - do wprowadzenia razem z tarczami. Ma być ochroną przed atakami dystansowymi i częściowo przed specjalnymi magicznymi. Wykonujmy zwykły test jak na unik (z negatywnym modyfikatorem dla broniącego się w wypadku ataku magicznego), w wypadku sukcesu obrona zwiększa się o dziesięciokrotność obrony z tarczy. W razie natrafienia na atakującego bronią białą próbujemy zamiast tego wykonać zwykły unik.

Dwie powyższe propozycje powinny być unikatami postaci walczących bronią - czyli kapłan, czarodziej i druid, oraz ewentualne nowe postaci zorientowane na magię, byliby wykluczeni z prób parowania i wykonywania zasłony.

3. Odbicie - bardzo trudna próba odbicia pocisku w stronę przeciwnika. Test powinien znacząco preferować atakującego. Powinna być łatwiejsza dla osób posługujących się czaroznawstwem. Próba odbicia zużywać powinna 2 PR. Reszta jak w kontrze. Działa oczywiście tylko na atak dystansowy.

4. Negacja - unikatowa dla magów umiejętność, pozwalająca na unieszkodliwienie pocisku magicznego lub specjalnego czaru kosztem many. Koszt 1 PR, zużycie many takie, jakbyśmy zadawali obrażenia w manę (może jakiś ułamek z tego).

Ponadto wydaje mi się, że fajnie by było, aby po każdej reakcji na atak powinniśmy modyfikować typ ostatniego ataku. I tak kontra i odbicie powinny zmieniać status ostatniego ataku na agresywny, zasłona, negacja i parowanie na defensywny, a unik na zwykły atak.
ODPOWIEDZ